برگزیده ها
 
 
فهرست اخبار
 
 
لینک های مفید

 

 


 


 

 

 

 

 

 

پزشکی‌ علم‌ بسیار گسترده‌ و متنوعی‌ است‌ که‌ به‌ مطالعه‌ و تشخیص‌ و درمان‌ بیماری‌ها می‌پردازد و در بعضی‌ اوقات‌ درصد پیشگیری‌ بعضی‌ از بیماری‌های‌ نیز می‌باشد .

 

رشته‌ پزشکی‌ مراحل‌ بسیار سخت‌ و دشواری‌ دارد و یک‌ پزشک‌ راهی‌ بسیار طولانی‌ و ناهمواری‌ را سپری‌ می‌کند از درس‌ خواندن‌ طولانی‌، کشیک‌های‌ شبانه‌ برخورد با همه‌ انسان‌هایی‌ که‌ همیشه‌ پر از درد و غم‌ و بدحال‌ و بعضی‌ مواقع‌ در حال‌ مرگ‌ بوده‌ و همچنین‌ دیدن‌ لحظه‌ی‌ ناخوشایند بیماران‌ و تماس‌ با بزاق‌، ادرار و اتارات‌ همراهان‌ که‌ گاهی‌ مواقع‌ بر آورده‌ نمی‌شود و… اینها همه‌ شکل‌ فقط‌ عشق‌ و علاقه‌ می‌خواهد که‌ از صمیم‌ قلب‌ و با همه‌ وجود بتواند در خدمت‌ انسان‌ها باشد پزشکان‌ گاهی‌ مواقع‌ با انسان‌هایی‌ برخورد می‌کنند که‌ حتی‌ خود اطرافیان‌ طاقت‌ دیدن‌ آنها را ندارند و شاید بدلیل‌ بیماری‌ مسری‌ مزمن‌ و واگیردار خانواده‌ اش‌ هر از او دوری‌ می‌کنند ولی‌ پزشک‌ پر علاقه‌ و عاشق‌ باید تمام‌ تلاش‌ خود را بکار گیرد تا بتواند حیات‌ و زیبایی‌ را به‌ او باز گرداند و با رفتاری‌ بسیار خوب‌ و صمیمی‌ و گشاده‌رویی‌ و حوصله‌ باید موجب‌ دل‌ داری‌ او گردد و حتماً پزشک‌ باید صبر و بردباری‌، طاقت‌ و تحمل‌، سلامت‌ درونی‌، تعهد و تخصص‌، سوز و گداز و رشته‌ باشد و همچنین‌ قابل‌ اعتماد نیز باشد تا بتواند اعتماد بیمار را نیز جلب‌ کند و از همه‌ مهم‌تر رازدار همه‌ اسرارها می‌باشد .

 

محیط‌ کار پزشک‌ ممکن‌ است‌ مطب‌، درمانگاه‌، بیمارستان‌ باشد و باید آرام‌ و پر طراوت‌ باشد و… و در مجموع‌ یک‌ پزشک‌ وسیله‌ای‌ از طرف‌ خدا می‌باشد که‌ باید به‌ انسان‌های‌ دردمند جانی‌ دیگر دهد .

 

مراحل‌ دانشگاهی‌ این‌ رشته‌ عبارتند از

الف‌. مقطع‌ علوم‌ پایه‌ که‌ شامل‌ ۵ ترم‌ می‌باشد چنانچه‌ دانشجوی‌ ممتاز باشد می‌تواند آن‌ را در ۴ ترم‌ بگذراند که‌ این‌ مقطع‌ شامل‌ دروس‌ پایه‌ پزشکی‌ مثل‌ بافت‌شناسی‌، جنین‌شناسی‌، بیوشیمی‌، میکروب‌شناسی‌، آناتومی‌ زبان‌ تخصصی‌ و… می‌باشد .

 

بعد از طی‌ این‌ مقطع‌ امتحان‌ جامع‌ علوم‌ پایه‌ برگزار می‌گردد و دانشجو برای‌ ورود به‌ مراحل‌ بعدی‌ باید حداقل‌ امتیاز را کسب‌ کند .

 

ب‌. مقطع‌ فیزیولوژی‌ که‌ این‌ مرحله‌ ۲ ترم‌ می‌باشد در این‌ مقطع‌ دانشجویان‌ با مفاهیم‌ و علت‌ به‌ وجود آمدن‌ بعضی‌ از بیماری‌ها آشنا شده‌ و اطلاعاتی‌ را در خصوص‌ داروهایی‌ که‌ باید برای‌ بیماری‌ها بکار گرفته‌ شود آشنا شود و مفاهیم‌ اثر آن‌ را فرا گیرند .

 

 

ج‌. مقطع‌ کارورزی‌ که‌ ۸ ماه‌ می‌باشد که‌ در این‌ مقطع‌ دانشجو به‌ عنوان‌   Intern نامیده‌ می‌شود و در بیمارستان‌ها مشغول‌ فعالیت‌ می‌باشد لازم‌ به‌ ذکر است‌ که‌ تا قبل‌ از این‌ مقطع‌ دروس‌ تئوری‌ را گذرانده‌ و قبل‌ از   Intren  شدن‌ باید آنها را با موفقیت‌ گذرانده‌ باشد و بعد از پایان‌ این‌ مقاطع‌ که‌ در کل‌ ۱۴ ترم‌ می‌باشد دانشجو حتماً باید طبق‌ تعهد مدتی‌ را به‌ عنوان‌ طرح‌ در مناطقی‌ که‌ دانشگاه‌ها یا موسسات‌ مورد نظر تصمیم‌ می‌گیرند خدمت‌ نموده‌ و پس‌ از آن‌ می‌تواند در امتحان‌ تخصص‌ شرکت‌ کند و در رشته‌های‌ متعددی‌ چون‌: گوش‌ حلق‌ و بینی‌، ارتوپدی‌، جراحی‌، اطفال‌، چشم‌ پوست‌ و داخلی‌ و… ادامه‌ تحصیل‌ داده‌ و به‌ عنوان‌ متخصص‌ مشغول‌ فعالیت‌ گردد .

 

دانشگاه راجیو گاندی

هر سال دانشجویان ایرانی زیادی برای دریافت پذیرش در مقاطع علوم پزشکی  (هندوستان) اقدام می کنند و ازآنجایی که دانشگاههای زیر نظر دانشگاه علوم سلامت راجیو گاندی از کیفیت بهتری برخودار است و به همین دلیل تقریبا 99%  افراد  برای شهر بنگلور اقدام می کنند. و همچنین شما می توانید از تجربیات دانشجویان ایرانی سالهای گذشته در پیشرفت درسهای خودتون استفاده کنید.

 

دانشگاه راجیو گاندی دانشگاه معتبری در رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی می باشد. این دانشگاه در شهر بنگلور واقع شده است. تمرکز این دانشگاه بر روی رشته های پزشکی و پیراپزشکی باعث شده است کیفیت این رشته ها بسیار بالا بوده و عملاً این دانشگاه در رده بهترین دانشگاه های فعال در رشته های علوم پزشکی قرار دارد.  علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی این دانشگاه مراجعه نمایند:

http://www.rguhs.ac.in

 

کلیه اطلاعات مربوط به رشته پزشکی دانشگاه راجیو گاندی و تعداد واحد ها و درسها و طول مدت دوره و واجد الشرایط بودن و غیره.

بر روی ادامه مطلب کلیک و فایلPDF  را دانلود کنید.

توجه:برای مشاهده فایل PDF  باید نرم افزار Adobe Acrobat  بر روی کامپیوتر شما نصب باشد .

 

رشته پزشکی عمومی:

کل شهریه این رشته بسته به نوع دانشکده در سال  2010-2011 بین  90.000 تا 120.000 دلار گردیده است. لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را به روز دريافت نمايد .

 

نحوه پرداخت شهریه :

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند در سال گذشته دانشکده های درجه ممتاز شهر بنگلور به دلیل محدود بودن ظرفیت رشته پزشکی عمومی دانشجوی خارجی می بایست کل مبلغ را حداکثر در 6 ماه اول تحصیل پرداخت نماید.

 

شرایط عمومی :

  ﺁﺷﻨﺎ ﻳﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺍﻧﮕﻠﻴﺴﻲ ﺩﺭ ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎﻱ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ (ﻣﻜﺎﻟﻤﻪ، ﻧﮕﺎﺭﺵ ﻭ ﺩﺭ ﻙ ﻣﻄﻠﺐ ) ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

(متقاضیان محترم توجه داشته باشند که بدون آشنایی با زبان انگلیسی نیز می توان پذیرش گرفت ولی می بایست قبل از شروع ترم تحصیلی دوره زبان برگزار شده در همان دانشگاه را بگذرانید .)

  دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی تجربی

  بدون نیاز به امتحان ورودی

 

طول مدت دوره :

 مدت تحصیل در این دوره با احتساب دوره کارآموزی 5.5 سال می باشد.

 

دانشگاه :

دانشکده های زیر شاخه دانشگاه راجیو گندی در شهر بنگلور (مورد تائید وزارت بهداشت و درمان)

 

واجد شرايط شدن  یا  :Eligibility

ممکن است برخی افراد یا منابع به داوطلب اعلام نمایند که وجود تکماده درسی مانع از این می گردد که دانشجو بتواند در رشته مورد درخواست ادامه تحصیل دهد، این مطلب درست نبوده و در نظام آموزشی هند نیز مسئله تکماده وجود داشته و مانعی برای ادامه تحصیل داوطلب نمی گردد. فقط در خصوص داوطلبینی مانند داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی، معدل این گونه افراد باید در دروس تخصصی برای 4 ساله نباید از 50 درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از سال ها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به 50 درصد ( 10 از 20 ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

توجه : فرم مربوط به واجد شرایط بودن یا Eligibility را می توانید از اینجا دریافت کنید.

(لینک مستقیم سایت راجیو گاندی)

 

قابل توجه افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های دندانپزشکی و پزشکی عمومی را دارند.

در صورت دارا بودن پیش دانشگاهی ریاضی شما قادر نخواهید بود در این رشته ها ادامه تحصیل دهید و دانشگاه راجیو گاندی شما را پذیرش(Eligibel) نخواهد کرد .

  از پرداخت هرگونه هزینه به افرادی که خود را واسط و دلال معرفی مینمایند خودداری کنید .

تبصره : افرادی که دیپلم ریاضی  دارند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی  مشکلی وجود ندارد.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه اعتبار

ترجمه ریز نمرات دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

ترجمه گواهی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

ترجمه ریز نمرات پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

ترجمه گواهی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

یک قطعه عکس ۴*۳

 

ﻣﺪﺍﺭﻙ ﻻﺯﻡ جهت اخذ ویزا دانشجویی

ﺗـﺮﺟﻤﺔ ﺭﺳـﻤﻲ ﺭﻳـﺰ ﻧﻤـﺮﺍﺕ ﻭ ﻣﺪﺍﺭﻙ ﻣﻘﺎﻃﻊ ﺩﺑﻴﺮﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﭘﻴﺶ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻫﻲ ﺑﺎ ﺗﺄﻳﻴﺪ ﻣﺮﺍﺟﻊ ﺻﻼﺣﻴﺖ ﺩﺍﺭ ﺩﺭ  ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻭ ﺳﻔﺎﺭﺕ ﻫﻨﺪ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ و یا دیگر کنسولگریهای هند موجود در ایران) )

ﺗﺮﺟﻤﺔ ﺭﺳﻤﻲ ﺷﻨﺎﺳﻨﺎﻣﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﮕﻠﻴﺴﻲ

ﺗﺼﻮﻳﺮ ﺻﻔﺤﺎﺕ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﮔﺬﺭﻧﺎمه ﻣﺘﻘﺎ ﺿﻲ ﻭ ﻫﻤﺮﺍﻫﺎﻥ

ﺷﺶ ﻗﻄﻌﺔ ﻋﻜﺲ 4 × ٣

 

دوره های تخصصی پزشکی:

وزارت بهداشت و درمان تعداد محدودتری از دانشگاههای این کشور را در مقایسه با وزارت علوم مورد تائید قرارداده است. بیشترین توصیه برای تحصیل در رشته های تخصصی شهرهای ، بنگلور و میسور است.

 

به دليل حجم زياد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از ساير نقاط دنيا معمولا اخذ پذيرش اين رشته ها با پرداخت مبلغ زيادی پول در ابتدا همراه است. معمولا دانشگاه برای ورودیه هم مبلغی را از دانشجو اخذ می کند البته امتحان ورودی هم وجود دارد که اگر کسی امتحانات ورودی را با موفقيت به پايان برساند اين مبلغ کمتر خواهد بود ولی به دليل حجم زياد شرکت کنندگان و درصد کم پذيرش دولتی تقريبا همه خارجی ها از طريق آزاد اقدام به اخذ پذيرش می کنند.

 

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را به روز دريافت نمايد.